Розробки уроків

Тема. Закріплення обчислювальних навичок множення двоцифрового числа на одноцифрове та ділення двоцифрового числа на одноцифрове.
Мета. Відпрацювати усні та письмові обчислювальні навички множення і ділення двоцифрового числа на одноцифрове. Удосконалювати вміння складати і розв’язувати задачі, уміння знаходити частку від числа. Уточнити знання про геометричні фігури. Розвивати математичне мовлення, увагу, логічне мислення. Створювати умови для розвитку пізнавального інтересу. Виховувати у дітей почуття патріотизму, взаємодопомоги.
Обладнання:  ілюстрації, картки, набір геометричних фігур.
Форма проведення: урок- подорож
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Мотивація навчальної діяльності. Передбачення
1.     Каліграфічна хвилинка
Розташуйте числа в поряду зростання. Виконавши це завдання, ви дізнаєтеся тему нашого уроку.

102
200
12
210
201
120
о
м
к
с
о
с

http://ic.pics.livejournal.com/hockey_daddy/33562128/403454/403454_600.jpg

Назвіть круглі числа(120, 200, 210)
Назвіть числа, у яких число сотень на 1 більше числа одиниць(120, 201)
Підкресліть зайве число(12), доведіть свою думку.
12 квітня – Усесвітній день космонавтики(12 квітня 1961 року людина вперше полетіла в космос)
Навіщо літали в Космос?
Ми дивимося телевізор, спілкуємося по мобільному телефону, складаємо прогноз погоди, а допомагає нам супутник, що працює в Космосі .
http://www.mk.ru/upload/iblock_mk/475/8d/87/14/DETAIL_PICTURE__21921523.jpg






ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
           Космонавти повинні бути уважними, зосередженими, уміти добре рахувати. В.Чкалов говорив, що політ – це математика. Дійсно, підкорення Космосу не обійшлося без математичних розрахунків, і сьогодні на уроці ми будемо відпрацьовувати навички множення і ділення двоцифрового числа на одноцифрове, складати і розв’язувати задачі, числові вирази. Хто з вас хотів би стати космонавтом?
Випробування починаються.
http://ufaskidki.ru/images/raketa(1).jpg
ІV Коригування і закріплення знань
1.     Розумова розминка
Простір над землею, у якому багато зірок(небо)
Літальний апарат Баби – Яги(ступа)
Ім’я маленької, товстенької людини, яка вміє літати(Карлсон)
Пристрій для стрибків з літака(парашут)
Явище, коли з неба падають зірки(зорепад)
Що роблять люди, коли бачать зірку, що падає?
http://s.kvn.ru/storage/thumbs/avatars/2010/12/23/uav_4412_500x500_q95.jpgКожному з вас на парту впала зірка. Загадайте бажання. Сподіваюся, що воно здійсниться! Що ви очікуєте від уроку?
http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/8/99/697/99697070_5.jpg

                                                                        

2.     Повторення теоретичних знань
Якщо просять:
Збільшити у, я виконую дію…(множення)
Збільшити на, я виконую дію…(додавання)
Зменшити у, я виконую дію…(ділення)
Зменшити на, я виконую дію…(віднімання)
Назвіть одиниці вимірювання часу від найбільшої до найменшої(доба, година, хвилина, секунда)
3.     Математичний диктант
300 зменшити на 292 (8 – стільки планет у Сонячній системі(до серпня 2006р. Плутон був 9 планетою)
165 збільшити на 2 сотні (365 діб – стільки триває звичайний рік на планеті Земля)
Різницю чисел 35 і 24 збільшити у 8 разів (88 діб – стільки триває рік на планеті Меркурій)
45 збільшити у 5 разів (225 діб – стільки триває рік на планеті Венера)
Добуток чисел 6 і 100 збільшити на 87 (687 діб – стільки триває рік на планеті Марс)
72 зменшити у 6 разів (12 земних років триває рік на планеті Юпітер)
Розв’язавши завдання математичного диктанту, ми дізналися про тривалість року на дев’яти планетах. А про які планети ще не дізналися? А про які планети ще не дізналися? Знайдіть цю інформацію. Це перша частина вашого домашнього завдання
http://sherly.mobile9.com/download/media/492/planetsyst_qle11otp.jpg







4.     Робота в парах
Спочатку люди запускали у Космос штучні супутники, а потім там побували тварини. Яка з тварин першою побувала в Космосі, ви дізнаєтеся, склавши математичну мозаїку.
Нагадайте алгоритми множення та ділення двоцифрового числа на одноцифрове.
Алгоритм
·        Розкладаю на розрядні доданки.
·        Множу (ділю) кожен з доданків.
·        Результати додаю.

141
14
190
16
18
171

42:3    90:5    47х3    96:6    38х5    19х9 (Додаток 1)
http://i1.i.ua/prikol/pic/1/6/764661.jpg











    
3 листопада 1957р. на космічному кораблі «Супутник – 2» у Космос полетіла Лайка, пізніше, майже через три роки, у Космос полетіли Білка і Стрілка
http://astronomy.net.ua/uploads/posts/2010-08/1281197872_belka.strelka_07.jpg






5.    Робота з дробами
Хто був першою людиною, яка побувала в Космосі?
                        
http://www.pavelsokolov.com/files/images/gagarin-5.jpg

12 квітня 1961 року Ю.Гагарін на космічному кораблі «Восток – 1» облетів нашу Землю за 1год.48хв.
Побачивши Землю з Космосу, Ю.Гагарін назвав її «блакитною  планетою». Чому? На Землі багато води – океани, моря, річки.

http://www.1zoom.net/prev/302/301064.jpg

Вода на Землі займає ¾ поверхні. ¾ - що це?
З яких частин складається дріб(чисельник, знаменник)
Про що свідчить знаменник?
На що вказує чисельник?
Знайдіть 1/8 від 1год.36хв.
1год.36хв.:8х1=96хв.:8х1=12хв.
Ви дізналися, скільки часу перебував космонавт,який першим вийшов у відкритий Космос(Олексій Леонов, 18 березня 1965р.)


http://ic.pics.livejournal.com/bb_mos/23473334/513045/513045_640.jpg

Чи літали в Космос жінки?
Першою жінкою була Валентина Терешкова, яка майже 3 доби провела у космічному польоті, зробивши 48 обертів навколо Землі. 16 червня 1963р.
http://www.saroblnews.ru/files/pages/24094/1372916044general_pages_i24094_na_saratovskom_plyaje_proidet_prazdnik_posvyashchennyi_50_letiu_poleta_v_kosmos_v_v_tereshkovoi.jpg

Перша жінка – космонавт, яка вийшла у відкритий Космос, - Світлана Савицька, провела там 3 год.35хв. З 17 до 25 липня 1984р.

http://www.zgrad.net/images/umor/images/624/7a56e7f2cf072664b8f923caa992646e.jpg

6.    Самостійна робота
Виберіть та розв’яжіть числові вирази до відповіді, яка вас найбільше зацікавила .
(39+25):4+6                                                                                                                                                          
60-12х4+7
75:5+16
13Х2-80:5
   
http://legacy-cdn.smosh.com/smosh-pit/072010/10-LUCAS-LIGHTSABER.jpg




            
84:6+15                                                  
100-4х21-15
(34+60:5):2
(45:3+85)-84

http://i036.radikal.ru/0910/5e/d957ae5bcc02.jpg





А
1
Б
2
В
3
Г
4
Г
5
Д
6
Е
7
Є
8
Ж
9
З
10
И
11
І
12
Ї
13
Й
14
К
15
Л
16
М
17
Н
18
О
19
П
20
Р
21
С
22
Т
23
У
24
Ф
25
Х
26
Ц
27
Ч
28
Ш
29
Щ
30
Ю
31
Я
32
Ь
33




Хто був першим космонавтом незалежної України?
Леонід Каденюк, 19 листопада 1997р. здійснив космічний політ спільно з американцями на космічному кораблі шатл «Columbia». Політ тривав 15діб 16 годин 35 хв. Під час польоту лунали українські пісні. Членам екіпажу пісні так сподобалися, що вони почали вивчати українську мову

http://image.tsn.ua/media/images2/585xX/Aug2012/383658832.jpg







Але перш ніж стати космонавтами, вирушати в Космос, льотчики багато тренуються, тому що на орбіті у них підйом о 7 годині ранку, робочий день триває 10 годин. Фізкультурою вони займаються 2 години. І ми розімнемося.

Фізкультхвилинка

7.    Робота над задачею
Їжа у космонавтів обезводнена, дрібно розфасована, щоб крихти в умовах невагомості не потрапили у дихальні шляхи.
http://s4.live4fun.ru/pictures/s3img_349834403_2486_1.jpg







Складіть задачу за короткою умовою.
1 день – 1 космонавт – 2 кг
14 днів – 3 космонавти - ? кг

8.    Геометричний матеріал
Які геометричні фігури бачите? Із запропонованих геометричних фігур побудуйте космічну ракету.
 






Знайдіть периметр квадрата, у який вписане коло, якщо радіус кола дорівнює 6 см .
V  Домашнє завдання
     Знайти інформацію про тривалість року на планетах Сатурн, Уран, Нептун.
     Скласти і розв’язати задачу про Космос.
VІ Підсумок уроку
     Вправа «Продовжи речення»
     Сьогодні ми на уроці повторили……, навчилися……., дізналися…….    
     Що складного було на уроці?
     Яке завдання найбільше сподобалося?
     Яку нову інформацію отримали з уроку?
     Якщо сьогоднішній урок вам сподобався, то намалюйте зірочці посмішку.
     Приклейте свою зірочку на дошку і, таким чином, ви створите сузір’я
     нашого класу.
     Завершити наш урок я хочу побажанням Ю.Гагаріна до школярів.
     «Добре вчиться! Шлях до знань починається з таблиці множення і першого
     диктанту. Часто говорять, що космічний політ – це подвиг. А до подвигу
     потрібно готуватися»
http://s.kvn.ru/storage/thumbs/avatars/2010/12/23/uav_4412_500x500_q95.jpghttp://www.mukachevo.net/Content/img/news/p_39766_1_gallerybig.jpg
                                                                      
                                                                                    

                                                                 












Додаток 1

http://i1.i.ua/prikol/pic/1/6/764661.jpg










141



14

190

16


18



171
Тема. Закріплення письмових прийомів додавання і віднімання чисел у межах 1000. Взаємозв’язок між діями додавання і віднімання. Розв’язування рівнянь. Складені задачі на збільшення (зменшення) суми двох чисел на кілька одиниць.
Мета. Закріпити знання письмових прийомів додавання і віднімання чисел у межах 1000; формувати вміння розв’язувати  рівняння, задачі та задачі на обчислення периметра трикутника і розвивати логічне мислення; виховувати любов до України, її культурних пам’яток.
Обладнання. Малюнки квітів-символів України, індивідуальні картки, мультимедійна дошка, презентація.
Хід уроку
І. Організація класу
     Дзвоник всім нам дав наказ:
-         До роботи швидше в клас.
Біля парти станьте чемно,
Всміхніться гостям приємно,
Скажем разом: «Добрий день!»
Та урок свій розпочнем.
-         Сьогодні у нас незвичайний урок, тому я хочу, щоб ви:
                                  Не просто слухали, а чули.
                                  Не просто дивилися, а бачили.
                                  Не просто відповідали, а міркували.
                                  Дружно й плідно працювали.
-         У мене зараз дуже хороший настрій, ось такий: J.
-         А у вас?
Намалюйте олівцем свій настрій.
-         Я хочу, щоб хороший настрій не змінився у вас до кінця уроку.
А тому:
Працюватимем старанно,
Щоб почули укінці,
Що у нашім третім класі
Діти – просто молодці!

ІІ. Актуалізація опорних знань.
-         Яка сьогодні дата?
-         Що ви можете сказати про це число?
-         Що ви можете сказати про місяць грудень?
-         Яким є число 12?

Каліграфічна хвилинка
-         Використовуючи цифри 1, 2, 7 утворіть всі можливі трицифрові числа.
-         Які числа ви утворили?
-         Запишіть у зошити каліграфічно утворені числа.
-         Отже, які числа ви записали?
-         Назвіть найменше утворене трицифрове число.
-         Яке з чисел найбільше?
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
-         Сьогодні ми закріпимо прийоми письмового додавання і віднімання чисел у межах 1000, продовжимо роботу над задачами.
-         А урок  у нас сьогодні – незвичайний.
Розв’язуючи математичні завдання від рослин-символів України, ми з вами помандруємо територією нашої Батьківщини у пошуках семи чудес України.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
-         А зараз вирушаємо у подорож.

Усний рахунок
-         З першим чудом України ми познайомимось, виконавши завдання маків.
Маки пропонують вам допомогти українці Оксанці і українцю Андрійку розкласти листи у конверти.







-         Чудово. Ми з вами справились із цим завданням і перед нами з’являється перше з семи чудес України – Національний заповідник – острів Хортиця.
  Острів Хортиця – це найбільший острів на річці Дніпро. Він розташований за дніпровськими порогами, у місті Запоріжжі. Цей острів став місцем розташування українських козаків.
  Довжина  острова сягає 12 км, а ширина – близько 2,5 км.

Рівності

-         Продовжуємо нашу подорож.
Друге завдання підготували вам волошки. Вони пропонують вам пограти у гру «Хто швидше2.
              З поданими числами складіть і запишіть всі можливі істинні рівності      на додавання і віднімання.
-         З першою групою чисел будуть складати рівності Міша, Денис, Настя та Іванка
467, 343, 810                                                         532, 649, 117
467 + 343 = 810                                                  
810 – 467 = 343
810 – 343 = 467

-         З другою групою чисел будуть працювати Діма, Жанна  і Оля.
-         Перевірте, чи правильно ви склали рівності із запропонованими числами.
-         Добре. Із цим завданням волошок ми справились і зараз познайомимось із другим чудом України.
Другим чудом України вважається Софія Київська.
Софія Київська – видатна памятка архітектури, була заснована в ХІ ст. Заповідник  Софія Київська милує око своєю урочистістю і пишністю.

Обчислення числових виразів.

-         А мальви пропонують вам обчислити письмово числові вирази і ми познайомимось з третім чудом України. Ну а зараз ви виконаєте обчислення на карточках. Завданням кожного буде обчислити по два вирази на додавання і віднімання.


417 + 235
889 - 267
         736 + 126
          854 - 268
709 – 269
470 + 235
          187 +25
           800 - 439

-         А зараз обміняйтеся зошитами і перевірте чи правильно обчислені вирази.
-         Молодці. Отож перед вами відкривається ще один секрет. У Києві знаходиться ще й третє із чудес України – Києво-Печерська лавра.
Києво-Печерська лавра – одна з найбільших православних святинь України. Вона була заснована у 1051 році як монастир і була центром православної віри у Київській Русі.

Розв’язування рівнянь.
Робота в парах.

-         А ось ті гарні чорнобривці для ознайомлення  із наступним із чудес України підготували вам рівняння № 488. Зараз ви попрацюєте у парах.
Перша парта буде розв’язувати перше рівняння:
                                     647 – у = 126
                                     у  = 647 – 126       
                                     у = 548
Друга парта – друге рівняння:
                                      х + 437 = 742
                                      х = 742 – 437
                                      х = 305
Третя парта – третє рівняння:
                                      z – 284 = 272
                                      z = 272 + 284
                                      z = 556
-         Всі справились із цим завданням.
-         Назвіть результат першого рівняння, другого, третього.
-         І ми наблизились з вами до Хотинської фортеці, яка є четвертим чудом України.
Хотинська фортеця була побудована Данилом Галицьким у 13 столітті. Вона дуже добре охороняла князівство від нападів степових загарбників.
-         А зараз вам пора вже відпочити.

Фізкультхвилинка
Розв’язування задачі.

Задача 489.

-         Щоб потрапити до одного з найдавніших поселень України соняшник пропонує вам розвязати задачу № 489.
-         Послухайте задачу.
-         А тепер дуже уважно прочитайте задачу мовчки.
-         Про що ця задача?
(Про автобус, який має подолати певну відстань)
-         Позначимо всю відстань, яку мав подолати автобус,  відрізком.


-         Яку відстань проїхав автобус?  (155 км)
Позначимо цю відстань на відрізку.


-         Скільки кілометрів залишилося проїхати автобусові? ( 87 км)
-         Позначимо і ту відстань на відрізку.


-         Про що запитується в задачі?
(Яку відстань має подолати автобус?)


-         Цю задачу спробуємо розв’язати, склавши рівняння.
-         Отже, якщо відстань, яку має подолати автобус, невідома, то як ми їх позначимо?
-         Якщо автобус проїхав певну відстань, то вся відстань збільшилась чи зменшилась? (Зменшилась)
-         На скільки кілометрів зменшилась відстань? (на 155 км)
-         Спробуйте скласти рівняння.
-         Яке рівняння ви склали?
                                                   х – 155 = 87
-         Хто бажає записати це рівняння на дошці?
-         Пригадайте, як називаються числа при відніманні?
-         Як знайти невідоме зменшуване?
                                         х – 155 = 87
                                         х = 87 + 155
                                         х = 242
Відповідь: автобус має подолати 242 км
-         І ми ознайомимось з одним з найдавніших поселень України – Херсонесом Таврійським.
Херсонес Таврійський був заснований ще до нашої ери. Це було місто-держава, яке карбувало свої власні монети і яке займалося рибним промислом, торгівлею, виноградництвом. Він знаходиться в південно-західній частині Криму.

Робота в групах

-         Наступна наша зупинка буде у надзвичайно гарному місці, куди ми зможемо потрапити, попрацювавши в групах. Калина підготувала вам задачі.
-         Перша група працює над цією задачею.
-         Друга група – над ось цією задачею.

                                      (Задачі на карточках)

-         Ви справились з цим завданням і ми знайомимось із шостим чудом
України – Національним дендрологічним парком «Софіївка».
  Парк «Софіївка» розташований в Умані. Заснований він був у 1796 році власником міста Станіславом Потоцьким. Названий парк на честь дружини Софії Потоцької. Тут росте 2000 видів різних дерев і кущів. На сьогоднішній  день парк «Софіївка» - це місце відпочинку. Щороку його відвідують 500 тисяч людей.

Геометричний матеріал

-         Ще одне не менш цікаве завдання від верби. Вправа 492.
-         Пригадайте, як знайти периметр прямокутника?
-         Виміряйте сторони трикутника.
-         Чому дорівнює сторона АВ? ВС? АС?
-         Як ми знаходитимемо периметр трикутника?
-         Якщо всі сторони трикутника рівні, то іншим способом можна знайти периметр трикутника за формулою
                                         Р = а х 3
-         Накресліть трикутник у зошитах і обчисліть периметр.
                                        Р = 4 х 3 = 12 (см)
-         До вашої уваги сьоме із чудес України – національний історико
архітектурний заповідник «Камянець».
«Камянець» - старовинне місто-заповідник. Однією з унікальних споруд заповідника є Замковий міст, який був побудований ще римлянами у ІІ столітті. Невід’ємною частиною Старого міста є Стара фортеця, яка є символом міста Кам’янця Подільського. До складу фортеці входять 11 башт, найвища названа Папською, бо була збудована на кошти, виділені папою Римським – Юлієм.

V. Підсумок уроку.

-         Наш урок добігає до кінця, тож давайте підведемо підсумки.
-         Уявіть собі, що ви – художники, візьміть у руки пензлик, виберіть фарбу і помандруємо приміщенням нашої школи. Ми писатимемо  де захочемо.
Напишіть букву «ем» - на дверях учительської,
                  букву «о»  - на столі в бібліотеці,
                  букву «ел»  - на вікні в коридорі,
                  букву «о»  - на віконечку їдальні,
                  букву «де» - на шафі у нашому класі,
                  букву «це» - на стелі сусіднього класу,
                  букву «і» - на східцях школи
Закрийте очі і ще раз пройдіться шляхом та зберіть всі букви докупи:
«ем», «о», «ел», «о», «де», «це», «і».
-         Яке слово вийшло?
-         Чи з усіма завданнями ми справилися?
-         Про що б ви хотіли дізнатися більше?
-         Що видалося вам складним?
-         Яке з чудес запам’яталося вам найбільше?
-         В нашій прекрасній Україні таких чудес є багато. Проте найціннішим дивом є ви, бо ви – майбутнє нашої України.
-         Дякую вам за урок!

Урок математики у 2 класі
ТЕМА
Задачі на дві дії.
МЕТА
Вчити розв’язувати задачі на дві дії.
Розвивати обчислювальні навички додавання і віднімання з переходом розряду.
Виховувати вміння спілкуватись в групі, виконувати спільні завдання.
МЕТОДИ : Словесні, наглядні, практичні, інтерактивні.
ПРИЙОМИ : Робота в парах, дидактична гра, робота в групі, «Клубочок», «навчаючи - вчуся».
ОБЛАДНАННЯ : Картки для роботи в парах, картки для усного рахунку, таблиці для роботи в групах.
ТИП УРОКУ : Комбінований
ХІД УРОКУ
1.     Організаційна частина.
2.     Перевірка домашнього завдання.
1)    «Клубочок» : клубочок передається з парти на парту, у кого в руках клубочок той зачитує приклад із зошита і коментує його розв’язання.
2)    Повторення теоретичного матеріалу , клубочок продовжує подорожувати по партах.
3.     Актуалізація.
1)    Усний рахунок «Збери букет». З’єднай приклади коло квіток з результатом на вазі.
                               
7 + 7 =                 13 – 9 =         5 + 8 =              6 + 6 =           14 – 7 = 

                                                  12,    14,    15,
                                                   4,    13,   6,
                                                   5,  7,  17,
                                                           3


                                          
6 + 9 =            15 – 8 =          8 + 9 =           16 – 9 =                  11 – 8 =
2)    Висновки , хто швидше обрав квітку.
3)    Робота в парі. «Навчаючи – вчуся »Поміркуйте й запишіть стовпчики прикладів у зошит.
    2 + 9 =            11 - 9 =             5 + 7 =         12 – 5 =              7 + 8 =          15 – 7 =
    4 + 9 =           13 – 9 =            6 + 6 =           12 – 6 =             5 + 9 =          14 – 9 =
   8 + 8 =            16 – 8 =             3 + 9 =          12 – 9 =             4 + 7 =          11 – 4 =

Перший учень виконує дію додавання, використовує знання табличних випадків обчислень, другий учень слідкує за правильністю відповідей. Другий учень розв’язує другий стовпчик прикладів на віднімання, вказує зв’язок дії додавання і віднімання, перший учень слідкує за правильністю виконання.
4)    «Клубочок» передається з парти на парту , учні коментують приклади в парі.
4.     Мотивація.
1)    Тема, мета і завдання уроку. Робота над задачами на дві дії.
2)    Розподіл на групи. Інструктаж роботи груп : пояснити розв’язок задачі.
Було – 12 м дроту                         Було – 8  і 6
Витратили – 4 м і 5 м                   Наклеїли – 9
Залишилось ?                                 Залишилось ?

       М’ячів - 12                                                  Книжок 11
       Скакалок –  ?  на 8 менше     ?               Журналів - ? на 4 більше        ?


Робота над задачею на дві дії. Робота в групах.
Групи отримують завдання і інструктаж:
- скласти задачу за короткою умовою;
- проаналізувати її;
- прокоментувати першу дію;
- прокоментувати другу дію;
- скласти відповідь.
За роботу групи відповідає конкретний учень, він розподіляє завдання в групі, визначає роль кожного в групі, відповідає за виступ групи.
3)    Робота в групах.
4)    Виступи груп і запис розв’язання задач.
5.     Хвилинка відпочинку.
Діти дуже потомились, руки й очі натрудились,
Нумо , очки відпочиньте (закривають очі)
Нумо, ручки відпочиньте (роблять довільні рухи руками)
Годі, нам відпочивати, до роботи час ставати.
6.     Систематизація знань.
1)    Аналіз розглянутих задач : що спільне, що відмінне.
2)    Послідовність виконання дій.
3)    Складання відповіді .
7.     Узагальнення.
1)    Робота за таблицею:
Всього …………….. «+»
Витратили ………. « - »
Залишилось…….. « - »
На … більше … … « + »
На … менше ……. « - »
2)    Самостійна робота.
І варіант
У кошику 17 грибів. Взяли з кошика 6 лисичок і 6 маслюків. Скільки залишилось?
ІІ варіант
Бабуся напекла 16 пиріжків. Взяли з тарілки 7 і 8 пиріжків . Скільки залишилось на тарілці ?
3)    Виконання самостійної роботи. Перевірка.
8.     Підсумок.
Цікаво вам було на уроці? Сподобалось? Чого ви навчились?
9.     Домашнє завдання.




Немає коментарів:

Дописати коментар